Aktualności

Moczenie nocne wpływa negatywnie na jakość życia dziecka oraz obniżenie własnej wartości – poczucie wstydu i niską samoocenę.

Przez moczenie nocne twoje dziecko nie wyjeżdża na wakacyjne obozy i kolonie? Już nie musi tak być!
To schorzenie można skutecznie wyleczyć.

Nie zwlekaj! Spraw, by twoja pociecha cieszyła się suchym porankiem każdego dnia Moczenie nocne wpływa negatywnie na jakość życia dziecka oraz obniżenie własnej wartości – poczucie wstydu i niską samoocenę. Wyklucza też najmłodszych z wielu aspektów codziennego funkcjonowania, jak wyjazdy na kolonie, obozy czy nocowanie u koleżanki, kolegi. Wystarczy odpowiednia terapia, by całkowicie wyeliminować problem. Niestety świadomość tego faktu wśród społeczeństwa oraz pracowników służby zdrowia wciąż bywa niewystarczająca. Niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu u dzieci powyżej 5. roku życia – taka jest fachowa definicja zjawiska nazywanego przez specjalistów enurezą. W Polsce schorzenie to dotyka aż 300 000 małych pacjentów w wielu 5-14 lat. Niestety nadal jest błędnie postrzegane jako efekt zaburzeń emocjonalnych dziecka lub zaniedbań wychowawczych rodziców. Takie podejście do problemu znacznie opóźnia postawienie diagnozy i skuteczne leczenie małego pacjenta. Prawda jest natomiast taka, że przyczyny nocnego nietrzymania moczu mają charakter medyczny. Są to m.in. nadmierna produkcja moczu w nocy, niemożność obudzenia się lub zmniejszona pojemność pęcherza moczowego. Moczenie nocne to schorzenie, które jest całkowicie uleczalne. „Najwyższy czas, by zerwać z utartymi przekonaniami i traktować moczenie nocne jako odrębne schorzenie, a nie tylko jako objaw zaburzeń psychicznych. Prawda jest taka, że to właśnie nieleczona enureza może powodować problemy psychologiczne u dziecka” – podkreśla dr Michał Maternik, nefrolog z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Problemu nie można zatem bagatelizować i trzeba koniecznie zwrócić się do lekarza rodzinnego lub pediatry, którzy ustalą zasadnicze przyczyny występowania u dziecka moczenia nocnego i zalecą najlepsze możliwości leczenia. Terapia może obejmować tzw. trening pęcherza, zastosowanie alarmu wybudzeniowego czy przyjmowanie leku. Metody te są czasami stosowane łącznie lub wymiennie. Warto też pamiętać o tym, że dziecko moczące się w nocy potrzebuje zrozumienia i wsparcia rodzica. Pozytywna motywacja, szczera rozmowa, czytanie bajek terapeutycznych dają mu poczucie bezpieczeństwa i niwelują stres związany z tą kłopotliwą dla całej rodziny dolegliwością.
W ramach kampanii Suchy Poranek, której celem jest propagowanie wiedzy na temat moczenia nocnego, została wydana książka dla dzieci i rodziców pt. „Jak Tymek został detektywem”, którą można bezpłatnie zamówić za pomocą portalu www.suchyporanek.pl. Jest ona także dostępna w formie audiobooka czytanego przez znanego aktora Wiktora Zborowskiego. Audiobook oraz wszystkie niezbędne informacje na temat kampanii Suchy Poranek można znaleźć na stronie internetowej www.suchyporanek.pl i profilu akcji na Facebooku.

Informacja prasowa: Valkea Media S.A.